Przejdź do głównej zawartości

Szach i Mat

Nie mam glowy do gier ktore wymagaja logicznego myslenia. Jedna z nich jest niewatpliwie gra w szachy.
Cisza, precyzja, strategia...szach i mat w x ruchach.
Walka dobra ze zlem, sprawiedliwych i neisprawiedliwych, bialych i czarnych pionkow.
Kanadyjski rezyser Eric Tessier w roku 2oo9 stworzyl bardzo dobry dramat psychologiczny z motywem intelektualnej manipulacji i prania mozgu.
"5051 Rue des Ormes" przedstawia hisorie mlodego studenta Yannicka, ktory przypadkowo trafia do zlego domu i widzi zle rzeczy. Zdanie "nic nie widzialem i nic nikomu nie powiem" jest malo wiarygodne, dlatego tez chlopak zostaje na sile przetrzymywany w dusznym pokoju bez okien.
Oprawcy to niby na pozor normalna rodzina Beaulieu - zastraszona matka, uposledzona corka a po drugej stronie starsza corka wpatrzona w ojca jak w obrazek, taksowkarz, mistrz w szachy, psychopata.
Po kilku tygodniach bez slidnego pozywienia, siwezego powietrza oraz naturalnego swiatla Yannick zaczyna miewac halucynacje, jets torturowany. Za co?
Glowa rodziny ma obsesje na punkcie szachow, student natomiast nie jest w niej orlem, jest czesto nazywany nieudacznikiem co na dluzsza mete bywa meczace. A wszystko tylko dlatego ze byl w zlym miejscu o zlym czasie.
Po kilku miesiacach przetrzymywana dostaje propozycje; zagraj ze mna w szachy a jak wygrasz to mozesz odejsc w spokoju. Pobozne zyczenie, no ale czemu by nie sprobowac.
Jednak gra na zwyklych drewnianych szachach bywa jako tako 'latwiejsza' od takich 'trupich' szachow. W kazdym badzrazie Yannick dostaje takiej samej obsesji na punkcie tej gry jak jego oprawca, nawet po uwolnieniu gra i obmysla strategie jak by go tu pokonac.
Przemoc psychiczna jest o wiele bardziej straszniejsza i brutalniejsza anizeli fizyczna. Obrazy, wyswiska pozostaja w glowie na dlugo, dluzej niz siniaki na ciele. Obsesja, psychoza - z kwiatka na kwiatek.
Walka dobra ze zlem pozostaje nadal nierozstrzygnięta.
Flm godny uwagi i przemyslen.


Blacque M.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Renato Casaro

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…

Six Feet Under

"Wielokrotnie nagradzany, amerykański serial telewizyjny stworzony przez scenarzystę American Beauty Alana Balla. Serial ten jest już uważany za klasyk gatunku współczesnego serialu amerykańskiego, który to wciąż zdobywa popularność i uznanie wśród widzów i krytyki na całym świecie. Agnieszka Holland uważa serial Sześć stóp pod ziemią, obok m.in. Rodziny Soprano, za nowatorski w historii telewizji, który przełamał barierę obyczajowego małego realizmu. Holland wskazuje także na większą oryginalność i wartość artystyczną tych seriali, wobec innych kontrowersyjnych i odważnych produkcji, jak Seks w wielkim mieście czy Ostry dyżur. Sześć stóp pod ziemią wielokrotnie pojawia się w zestawieniach najlepszych seriali jak i najwybitniejszych finałowych odcinków wszech czasów. Serial skupia się wokół zakładu pogrzebowego "Fisher & Sons", prowadzonego przez Fisherów i opowiada o ich życiu po śmierci głowy rodziny. Akcja filmu dzieje się we współczesnym Los Angeles. Tytuł ozna…