Przejdź do głównej zawartości

Mafia made in FranceNie wiem jak z wami, ale mnie zawsze ciekawiło jak wyglądają gangi w krajach nieamerykańskich. Niedawno przypadkowo natrafiłam na francuską produkcję reżyserii Oliviera Marchala "Les Lyonnais" przetłumaczoną na "Gang Story".
Jest to historia pewnej mafii, która w latach siedemdziesiątych wysławiła się serią napadów. Jej ojcowie założyciele to cygan Momon oraz francuz Serge, są jak ogień i woda, ale zawsze razem. Wierni sobie aż po grób. Akcja toczy się w dziejach współczesnych z retrospekcjami do przestępczych początków oraz złotych lat, gdzie byli królami mrocznego światka.
Znakomita gra aktorska, oprawa muzyczna a przede wszystkim nie licha realizacja sprawiają ze na 1,4 H widz jest w stanie odczuć nawet nic sympatii do tych francuskich mafiozo.
Naprawdę niezłe kino na miarę autentycznych filmów gangsterskich z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. "Les Lyonnias" powinno być inspiracja dla bełkotliwego Hollywood.
Viva la France !

Blacque M.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Motywy filmowe: dziennikarstwo

Jakiś czas temu zostałam wytypowana przez Arkadiusza  do zabawy w motywy filmowe, zainicjowanej przez FILM Planeta. Moim zadaniem jest podanie siedmiu tytułów krążących wokół tematyki dziennikarstwa, cóż przyznam się że miałam malutkie kłopoty w wyborze, ale ostatecznie jako tako dałam sobie radę.

Prywatnie sama od czasu do czasu pracuję jako wolny strzelec i w przyszłości marzy mi się stała współpraca z Andy Warhol's Intervievlub iD lub lub lub, pod tym względem jestem jeszcze niezdecydowana. Zanim to jednak nastąpi mam masę czasu do ćwiczenia, ćwiczenia i kontynuacji swojej samotnej nauki (jestem raczej samoukiem, źle się czuję w grupie). Póki co delektuję się każdym malutkim sukcesem i udowadnianiem temu i owemu, że dyplom to nie wszystko.

No właśnie ilu jest dziennikarzy, absolwentów szkół dziennikarskich, bądź też takowych studiów? Dużo? Raczej mało... czy to dobrze? Sądzę, że jest to raczej temat na osobny mini artykuł, nieprawdaż?

No to wróćmy do rzeczy. Dwa słowa klucz: F…

Renato Casaro

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…