Przejdź do głównej zawartości

Płytki grób, głęboki absurd


Mieszkanie ze współlokatorami bywa czasami męczące. Jeżeli coś zaczyna zgrzytać to bywa nieciekawie, ciągłe kłótnie, dokuczanie sobie tak długo aż jedna strona pęknie i się wyprowadzi. Wtedy już nerwy są tak napięte ze obiecuje sobie : nigdy więcej z nikim nie bede mieszkała. Inaczej sprawy się toczą jeżeli jedna ze stron wyciągnie dłoń na zgodę, wtedy da się conieco naprawić i można mieszkać pod jednym dachem nei wchodząc sobie w drogę.
Tak jest najlepiej.

Trójka zawodowo aktywnych młodych Szkotów wynajmuje przestronny apartament w Edynburgu. Kiedy ceny zaczynają pnąć się w gore, postanawiaja znaleźć kolejnego lokatora, tak ze bede tworzyć "fantastyczną 4". Wskakując w role jury przeprowadzają komiczny casting, w którym udział biorą różne zabawne osobistości. Nikt z nich nie jest brany na serio, za to jest świetna zabawa.
W końcu pojawia tajemniczy Pan, który skrada się do serca Juliet, która po dyskusji z Alexem oraz Davidem decyduje się wynająć pokój dla tego fascynującego Pana. A kiedy chłopcy  również chcą poznać nowicjusza on zamyka się w milczeniu w swoich nowych czterech ścianach, gdzie zamiast odlecieć w świat fantazji ląduje gdzieś pomiędzy, a stamtąd nie ma już odwrotu.
Początkowo zszokowani tą nagłą śmiercią lokatorzy po kilku godzinach zaśmiewają się wspólnie przy kuchennym stole. Zanim ktoś oskarży ich o nieczułość wspomnę ze na środku tego stołu leży walizka ze sporą sumą pieniędzy.
"I co pójdziesz na policję i powiesz im że masz walizkę z pieniędzmi , ale jej nie chcesz".
Tak zabawne, ale co jak jeszcze ktoś o tym wie? Trzeba się pozbyć trupa, odciąć mu dłonie i stopy, zmasakrować twarz i zakopać w lesie. Zanim go znajda i zidentyfikują my będziemy gdzieś tam daleko. Bezpieczni.
Po losowaniu, nieszczęsny David musi zrealizować tą część planu, wraz z pierwszym uderzeniem młotka wyzbywa się swego człowieczeństwa, które zostaje zastąpione przez ducha maniaka, który będzie strzegł tych splamionych krwią pieniędzy.
Juliet i Alex jako obserwatorzy zostają wciągnięci przez szaleństwo ich współlokatora, by po jakimś czasie również się w nim zatracić.
Niczym w "Zbrodni i Karze" Dostojewskiego ci Szkoci zagłuszają winę myśląc tylko o wygranej. Mimo iż te czyny będą ich jeszcze przez długi czas nawiedzać, spływa to po nich jak po kaczce. Nie maja skrupułów, odkąd uwolnili te zwierzęce instynkty zmienili się. Byli przyjaciółmi, a teraz jeden próbuje wyeliminować drugiego i trzeciego.
Danny Boyle stworzył tragiczny obraz, nie do płaczu ani nie do śmiechu. Przerażający ale jakże prawdziwy. W obliczu łatwego zarobku niejeden przykładny obywatel popuści hamulce, wyzwoli w sobie pierwotny pierwiastek by zasilić swój stan konta.
Absurdalny świat z "Płytkiego Grobu" istnieje naprawdę.
Ku przestrodze.

Blacque M.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Renato Casaro

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…

Six Feet Under

"Wielokrotnie nagradzany, amerykański serial telewizyjny stworzony przez scenarzystę American Beauty Alana Balla. Serial ten jest już uważany za klasyk gatunku współczesnego serialu amerykańskiego, który to wciąż zdobywa popularność i uznanie wśród widzów i krytyki na całym świecie. Agnieszka Holland uważa serial Sześć stóp pod ziemią, obok m.in. Rodziny Soprano, za nowatorski w historii telewizji, który przełamał barierę obyczajowego małego realizmu. Holland wskazuje także na większą oryginalność i wartość artystyczną tych seriali, wobec innych kontrowersyjnych i odważnych produkcji, jak Seks w wielkim mieście czy Ostry dyżur. Sześć stóp pod ziemią wielokrotnie pojawia się w zestawieniach najlepszych seriali jak i najwybitniejszych finałowych odcinków wszech czasów. Serial skupia się wokół zakładu pogrzebowego "Fisher & Sons", prowadzonego przez Fisherów i opowiada o ich życiu po śmierci głowy rodziny. Akcja filmu dzieje się we współczesnym Los Angeles. Tytuł ozna…