Przejdź do głównej zawartości

Iść, ciągle iść, w stronę słońca

W 2oo8 roku niemiecka firma produkcji alternatywnej One Fine Day Films  nawiazala wspolprace z partnerami z Kenyan - firma Ginge w celu stworzenia pracowni filmowej w Nairobi.
Efekty tej wspolpracy mozna podziwiac od 2010 roku kiedy to wyszedl debiut rezyserski Hawy Essuma pt "Soul Boy".
Historia nastoletniego chlopaka ze slumsow Nairobi, ktory pomaga swemu skacowanemu ojcu bez duszy.
By ja odzyskac i wrocic do codziennosci, Abila musi wykonac siedem zadan powierzonych mu przez 'zlodziejke dusz'. Jedyna wskazowke ktora otrzymuje to "podazaj za sloncem", radoscnie i z nadzieja.
Przepiekny artystyczny film ukazujacy jak drobnymi uczynkami mozna zmieniac siebie i otoczenie.
Mlodosc, swiezosc, dobroc - cechy ktorych amerykanscy bohaterowie moga pozazdroscic.
To dzielo spodobalo mi sie bardziej niz wszystkie - nie ambitne, robione po to by zarobic i zabic czas- amerykanskie 'filmiki'.
Inne kultura, inne mozliwosci, maly budzet ale za to swietna fabula i wykonanie.
Brawo.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Renato Casaro

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…

Six Feet Under

"Wielokrotnie nagradzany, amerykański serial telewizyjny stworzony przez scenarzystę American Beauty Alana Balla. Serial ten jest już uważany za klasyk gatunku współczesnego serialu amerykańskiego, który to wciąż zdobywa popularność i uznanie wśród widzów i krytyki na całym świecie. Agnieszka Holland uważa serial Sześć stóp pod ziemią, obok m.in. Rodziny Soprano, za nowatorski w historii telewizji, który przełamał barierę obyczajowego małego realizmu. Holland wskazuje także na większą oryginalność i wartość artystyczną tych seriali, wobec innych kontrowersyjnych i odważnych produkcji, jak Seks w wielkim mieście czy Ostry dyżur. Sześć stóp pod ziemią wielokrotnie pojawia się w zestawieniach najlepszych seriali jak i najwybitniejszych finałowych odcinków wszech czasów. Serial skupia się wokół zakładu pogrzebowego "Fisher & Sons", prowadzonego przez Fisherów i opowiada o ich życiu po śmierci głowy rodziny. Akcja filmu dzieje się we współczesnym Los Angeles. Tytuł ozna…