Przejdź do głównej zawartości

Zrobię to jutro

Pisanie esejów, prac semestralnych, nauka na wykłady do sesji, obrony. Nic nie jest takie trudne jak rozpoczęcie.
Poniżej kilka rad dla 'rozpoczynających'..cokolwiek :

1. Liczyć czas
   Przeciwieństwem przesuwania spraw na później, jest rozpoczęcie tu i teraz. Wcześniej ustalamy co, gdzie i kiedy (np o 9 muszę być w bibliotece czyli muszę złapać metro o 8.30; tam muszę dorwać 2książki i zrobić notatki). Godzina 'wyjściowa' musi być co do sekundy dotrzymana, w innym przypadku nici z planu.

2. Metoda małych kroków
   Przed rozpoczęciem nauki/pisania ustalić sobie konkretne cele np napisanie wstępu, tezy. Bez tego ta metoda nie ma sensu, bo kiedy przyjdzie co do czego to będziemy w bibliotece bezradnie krążyć pomiędzy regałami i znów nici .

3. Podwoić czas przeznaczony do nauki
  Reguła  50% - na wszystko potrzebujemy dwa razy tyle czasu niż początkowo zakładamy.To + Plan i sukces gwarantowany.

4. Prowadzić spis rzeczy 'to do'
   Kto zapisuje wszystko co robi może lepiej oszacować swoje własne tempo. Przy tym widać ile czasu autentycznie jest przeznaczone na naukę a ile czasu spędzamy gapiąc się w ścianę.

5. Wyznaczać sobie granice
    Czyli np na max7 godzin dziennie marsz do książek a potem z czystym sumieniem można poleniuchować. Nauka nie przynosi skutków jeżeli uczymy się non stop, wtedy efekt jest odwrotny do zamierzonego - zamiast zapamiętywać..zapominamy.

6.  Każdego dnia realizować 2 cele a potem - nauce wstęp wzbroniony. Tym sposobem można się z czystym sumieniem poobijać, wiedząc że 'jutro' ma się o 2 cele mniej do roboty.

7. Nie czekać
   Dobry moment może nigdy nie nadejść, obojętnie czy słońce czy deszcz, trzeba się zmusić do wykonania danych zadań, najlepiej do tych łatwiejszych. Mały sukces potrafi dopieścić ego,a wtedy nauka powinna lecieć z górki.

8. Nagradzać samego siebie
   Na uczelni nie rozdają nagrody za naukę, a wyniki nie zawsze dostaje się od ręki. Dla motywacji jest natomiast ważne by od czasu do czasu nagradzać ją np czymś słodkim ;]

9. Poszukać pomocy
   Depresja + brak motywacji to potężny przeciwnik nauki. Wystarczy że wymówi się to słowo na 'D' i już wszystko jasne, to jej wina że nic nam się nie chce. Ale jeżeli chce się odnieść sukces to trzeba z nią walczyć- poprosić psychologa o pomoc.

10. Czytać
    Na temat braku motywacji, depresji etc. Swoich wrogów należy znać.


Powyższe punkty zostały wymienione w aktualnym wydaniu "Die Zeit Campus", a że w przyszłym tyg zaczynają się moje nieszczęsne egzaminy....

Blacque M.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Renato Casaro

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…

Six Feet Under

"Wielokrotnie nagradzany, amerykański serial telewizyjny stworzony przez scenarzystę American Beauty Alana Balla. Serial ten jest już uważany za klasyk gatunku współczesnego serialu amerykańskiego, który to wciąż zdobywa popularność i uznanie wśród widzów i krytyki na całym świecie. Agnieszka Holland uważa serial Sześć stóp pod ziemią, obok m.in. Rodziny Soprano, za nowatorski w historii telewizji, który przełamał barierę obyczajowego małego realizmu. Holland wskazuje także na większą oryginalność i wartość artystyczną tych seriali, wobec innych kontrowersyjnych i odważnych produkcji, jak Seks w wielkim mieście czy Ostry dyżur. Sześć stóp pod ziemią wielokrotnie pojawia się w zestawieniach najlepszych seriali jak i najwybitniejszych finałowych odcinków wszech czasów. Serial skupia się wokół zakładu pogrzebowego "Fisher & Sons", prowadzonego przez Fisherów i opowiada o ich życiu po śmierci głowy rodziny. Akcja filmu dzieje się we współczesnym Los Angeles. Tytuł ozna…