Przejdź do głównej zawartości

Ludzie pomyślą...... to co ja im każę !


Zimno przyjęty przez publikę, wielbiony przez krytyków.
Drugi film Orsona Wellesa który przedstawia historię życia i pracy Charlesa Forestera Kane opartej na autentycznej postaci - Williamie Randolphie Hearaście.
Po śmierci tytułowej postaci, pewien dziennikarz zaintrygowany "Różyczką" postanawia wziąć pod lupę życie prywatne zmarłego milionera i magnata prasowego. W trakcie dochodzenia wychodzą na jaw pewne sprawy. Czy "Obywatel Kane" naprawę był tak zimnym egoistą? Dlaczego taki był?
Jest to studium jednej osobistości, od początku aż do śmierci. Jak na rok '41 Orson stworzył z rozmachem świetny obraz postaci, z którą można się w pewien sposób zidentyfikować.
Mnie osobiście ten "Obywatel.." aż tak bardzo nie zauroczył. Niby wszystko na plus ale jednak zabrakło mi tam paru rzeczy, dlatego nawet teraz parę godzin po seansie nadal nie wiem co napisać.
Więc powiem krótko : warto obejrzeć, chociażby dlatego że film ten jest wysoko notowany i należy do klasyki, to jak się go zrozumie to jest już sprawa indywidualna.

Blacque M.

Komentarze

suzarro pisze…
Ileż ja słyszałam o tym filmie. Że najlepszy w rankingu i inne takie:P. Wiem, że powinnam go dawno nadrobić, ale jakoś boję się rozczarowania.

Popularne posty z tego bloga

Motywy filmowe: dziennikarstwo

Jakiś czas temu zostałam wytypowana przez Arkadiusza  do zabawy w motywy filmowe, zainicjowanej przez FILM Planeta. Moim zadaniem jest podanie siedmiu tytułów krążących wokół tematyki dziennikarstwa, cóż przyznam się że miałam malutkie kłopoty w wyborze, ale ostatecznie jako tako dałam sobie radę.

Prywatnie sama od czasu do czasu pracuję jako wolny strzelec i w przyszłości marzy mi się stała współpraca z Andy Warhol's Intervievlub iD lub lub lub, pod tym względem jestem jeszcze niezdecydowana. Zanim to jednak nastąpi mam masę czasu do ćwiczenia, ćwiczenia i kontynuacji swojej samotnej nauki (jestem raczej samoukiem, źle się czuję w grupie). Póki co delektuję się każdym malutkim sukcesem i udowadnianiem temu i owemu, że dyplom to nie wszystko.

No właśnie ilu jest dziennikarzy, absolwentów szkół dziennikarskich, bądź też takowych studiów? Dużo? Raczej mało... czy to dobrze? Sądzę, że jest to raczej temat na osobny mini artykuł, nieprawdaż?

No to wróćmy do rzeczy. Dwa słowa klucz: F…

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…

Renato Casaro