5 filmów w moim wieku

czerwca 01, 2013

Pomysłodawczynią jest Klaudia (Roztargniona Sowa)
Trzeba podać pięć tytułów, które zostały wyprodukowane w roku mojego / Twojego/ urodzenia, a także zachęcić innych blogerów do wzięcia udziału w zabawie.

Mój rocznik to wspaniały 1989 :)

Jakby ktoś się uwziął..... prawie nikt z moich ulubionych reżyserów nie stworzył niczego w roku, którym komunizm upadł.... więc trzeba się wytężyć i szukać szukać.

1. Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek (reż. P. Greenaway)

"Kucharz (Richard Bohringer) jest szefem kuchni w ekskluzywnej restauracji. Złodziej (Michael Gambon) jest właścicielem owej restauracji. Żona złodzieja (Helen Mirren) szuka ukojenia w ramionach kochanka (Alan Howard). Złodziej dowiaduje się o romansie ukochanej i publicznie oświadcza, że zabije swojego rywala, a potem go zje....."

Jak to u Greenaway'a często bywa surrealizm miesza się z absurdem, z którego wychodzi znakomicie zmiksowany drink.

2. Zbrodnie i wykroczenia (reż. W. Allen)

"Mówi się że to jeden z odważniejszych filmów Woody Allena w jego dorobku reżyserskim. Mistrz tym filmem doskonale łączy bergmanowski egzystencjalizm ze swoim unikalnym poczuciem humoru. Film jest zbudowany z dwóch różnych wątków. Pierwszym jest historia szanowanego okulisty (M.Landau) , który chce wyzwolić się z nieformalnego związku z Dolores (A.Huston).Ten wątek ma specyficzny klimat i wyczuwa się w nim napięcie podobnie jak w filmach grozy. Zupełnie inna atmosfera panuje na planie drugiego wątku filmu, który opowiada o nieudaczniku i fajtłapie życiowym Cliffie. Jest on reżyserem który chce nakręcić film o profesorze filozofii, ale zostaje zmuszony do zrobienia filmu dokumentalnego o znienawidzonym szwagrze. Próbuje też bezskutecznie zainteresować sobą ambitną producentkę Helley, a dodatkowo rozpada mu się małżeństwo. Zakończenie wiążące oba wątki jest zaskakujące i bardzo allenowskie. Bardzo dobre kino dla wymagającego widza. Doświadczenie i maniera bergmanowskiego operatora Nykvista i standardowe już intelektualne szermierki słowneAllena w dialogach dają w efekcie wartościowy i mądry film. Film w 1990r. był nominowany do Oscara za scenariusz i reżyserię, a także za faktycznie wyjątkowo dopracowaną rolę - M.Landau`a. Film był nominowany również do nagrody Złotego Globu."

3. Smętarz dla zwierzaków (reż. M. Lambert)

"Louis i Rachel wspólnie z dwójką swoich małych dzieci - Ellie i Gage - przeprowadzają się do małej wioski w stanie Maine. Pewnego dnia ginie pod kołami rozpędzonego samochodu ukochany kot Ellie. Louis postanawia pochować go na pobliskim cmentarzu dla zwierząt, na którym wiele lat temu grzebali swoich zmarłych Indianie z plemienia Micmaców. Po pewnym czasie ukochany kot dziewczynki wraca do domu i zaczyna dziwnie się zachowywać."
Niestety ta produkcja znacznie odbiega od oryginału, a szkoda...

4. Nie jesteśmy aniołami (reż. N. Jordan)

"Dwóm kumplom: Nedowi i Jimowi za sprawą szczęśliwego zbiegu okoliczności, udaje się uciec z ciężkiego więzienia w Nowej Anglii. Docierają do małego miasteczka przy granicy kanadyjskiej, gdzie starsza kobieta bierze ich za zaginionych księży, którzy pielgrzymowali do pobliskiego miejsca kultu. Ned przybiera więc imię ojca Reilly, Jim ojca Browna. Zachowują się nieco dziwnie, ale miejscowi zakonnicy wybaczają im małe dziwactwa i traktują z nabożną czcią. Tymczasem w ślad za nimi do miasteczka dociera pościg, na czele którego stoi brutalny dyrektor więzienia."

5. Ofiary wojny (reż. B. De Palma)

"Pod koniec lat 60. Eriksson (Michael J. Fox), szczęśliwy mąż i ojciec, zgłasza się na ochotnika do wojska i zostaje wysłany do Wietnamu. Trafia do oddziału Tony'ego Meserve'a (Sean Penn), pewnego siebie, cynicznego sierżanta. Podczas jednej z akcji oddział traci jednego z ludzi. Rozwścieczeni śmiercią kolegi żołnierze postanawiają porwać, zgwałcić i zamordować wietnamską dziewczynę. Ich decyzja spotyka się ze sprzeciwem Erikssona, który musi wybierać pomiędzy lojalnością wobec kolegów a własnym poczuciem moralności."

You Might Also Like

0 komentarze

Popular Posts