Przejdź do głównej zawartości

Rozkosz bez ryzyka


Stoją na poboczu z jedną nogą wyprostowaną, a drugą ugiętą w kolanie. Czasami machają na przejeżdżających kierowców. Są młode i troszkę starsze, wyzywajaco ubrane i umalowane. Zwane potocznie tirówkami czy ulicznicami. Zarabiaja na zycie sprzedajac swe ciało, dają komuś rozkosz za pieniądze.
Prostytucja uważana jest za najstarszy zawód świata, wywodzi się z łaciny i oznacza nierząd uprawiany w celu osiągnięcia zysku. Nie jest dokładnie powiedziane, co było czynnikiem sprzyjającym powstaniu tego zjawiska społecznego.

W społeczeństwie pierwotnym kobieta wstępując w związek małżeński musiała być czysta, a mężczyzna też miał swoje potrzeby... Właśnie wtedy prostytucja zaczęła pełnić funkcję uzupełniającą wobec małżeństw.
W następnych przypadkach mogę posłużyć się powiedzeniem co kraj to obyczaj. Bowiem każda kultura inaczej traktowała zjawisko nierządu.
Prawo babilońskie głosiło, ze każda kobieta przynajmniej raz w życiu musiała spełnić obowiązek oddania swego ciała za pieniądze obcemu mężczyźnie.
W Starożytnym Egipcie prostytutki traktowane były jak handlarki, w Indiach i Japonii staly na wysokim szczeblu drabiny społecznej.
Starozytny Rzym cenił domy publiczne, gdyz odwodziły one mężczyzn od rozbijania innych małżeństw.
W następnych epokach rozpusta za pieniądze przezywała swoje wzloty i upadki, az przetrwała po dziś dzień. Obecnie prostytucja jest karalna, ale tylko teoretycznie, bo w praktyce rzecz ma się całkiem inaczej.
Na przykład w Republice Czeskiej prostytucja oficjalnie nie istnieje, ale mimo to w stolicy działa ok 300 "burdeli". Najczęściej sa to prywatne mieszkania, sale taneczne, bary.. Powoli prascy radni zaczynają tracić cierpliwość i domagają się legalizacji prostytucji. Panienki otrzymywałyby legitymację, musiałyby regularnie poddawać się badaniom, placić podatki, po prostu być jak kazdy inny obiekt gospodarczy.
Ale projekt ten nie cieszy się uznaniem. wprowadzenie go w życie wymaga wielu procederów, dokładnych przemysleń...
W starozytnosci Solonowi udało się zlegalizować tę profesję tworząc jej prawne i organizacyjne podstawy.
Czy i teraz to się uda?
Narazie jedno jest pewne, prostytucja legalna czy też nie, będzie zawsze...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Renato Casaro

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…

Six Feet Under

"Wielokrotnie nagradzany, amerykański serial telewizyjny stworzony przez scenarzystę American Beauty Alana Balla. Serial ten jest już uważany za klasyk gatunku współczesnego serialu amerykańskiego, który to wciąż zdobywa popularność i uznanie wśród widzów i krytyki na całym świecie. Agnieszka Holland uważa serial Sześć stóp pod ziemią, obok m.in. Rodziny Soprano, za nowatorski w historii telewizji, który przełamał barierę obyczajowego małego realizmu. Holland wskazuje także na większą oryginalność i wartość artystyczną tych seriali, wobec innych kontrowersyjnych i odważnych produkcji, jak Seks w wielkim mieście czy Ostry dyżur. Sześć stóp pod ziemią wielokrotnie pojawia się w zestawieniach najlepszych seriali jak i najwybitniejszych finałowych odcinków wszech czasów. Serial skupia się wokół zakładu pogrzebowego "Fisher & Sons", prowadzonego przez Fisherów i opowiada o ich życiu po śmierci głowy rodziny. Akcja filmu dzieje się we współczesnym Los Angeles. Tytuł ozna…