Przejdź do głównej zawartości

Inaczej o wampirach

W leniwe niedziele preferuje filmy sprzed lat. Lata '20, '30, '50, '60 itd i jestem w raju.
Inne realia zycia, problemy, pomysly, kreatywnosc nie zna granic.
Kamera trzymana drzaca reka, przyciemnione lub rozjasnione kolory, mniej perfekcji wiecej zabawy.
Nic nie jest robione na sile.
W zeszlym tygodniu siegnelam po film z 1967 roku, przepelnionych groteska "Nieustraszonych pogromcow wampirow".
Zabawna scena za zabawna, tak ze po dwoch godzinach ogladania mialam cala twarz sparalizowana z nadmiaru smiechu.
Ale smiech to przeciez zdrowie.
Ekscentryczny profesor Abronsius wraz ze swoim asystentem Alfredem wyruszaja na poszukiwania wampirow. Na takowe natykaja sie nocujac w gospodzie pokytej sniegiem Transylwanii.
Czwarty film Romana Polanskiego roi sie od strasznych scen, jednak wszystko jest takie przerysowane i obrocone w zart,  ze nie sposob sie bac.
Wampiry to zrodlo inspiracji dla wielu artystow, zazwyczaj sa one przepelniona autentyczna krwia, brutalnoscia, nie ma miejsca na kpiny.
Dlatego tez to dzielo polskiego rezysera jest taka perelka w kinematografii, dzisiaj brak satyry, groteski w wielu filmach, a przydalo by sie. Moze wtedy nie kazdy film o krwiopijcach bylby na przyslowiowe 'jedno kopyto'.
Mam nadzieje ze tak hucznie zapowiadany nowy film Tima Burtona "Dark Shadows" nie okaze sie cieniem "Nieustraszonych..", opierajac sie na samej zapowiedzi powinno byc rownie zabawnie i luzno.
Dramatyzm mi sie juz przejadl, za duzo miernoty, kopii, przerobek.
Jestem glodna nowych pomyslow.
Eat it, eat it !

Blacque M.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Motywy filmowe: dziennikarstwo

Jakiś czas temu zostałam wytypowana przez Arkadiusza  do zabawy w motywy filmowe, zainicjowanej przez FILM Planeta. Moim zadaniem jest podanie siedmiu tytułów krążących wokół tematyki dziennikarstwa, cóż przyznam się że miałam malutkie kłopoty w wyborze, ale ostatecznie jako tako dałam sobie radę.

Prywatnie sama od czasu do czasu pracuję jako wolny strzelec i w przyszłości marzy mi się stała współpraca z Andy Warhol's Intervievlub iD lub lub lub, pod tym względem jestem jeszcze niezdecydowana. Zanim to jednak nastąpi mam masę czasu do ćwiczenia, ćwiczenia i kontynuacji swojej samotnej nauki (jestem raczej samoukiem, źle się czuję w grupie). Póki co delektuję się każdym malutkim sukcesem i udowadnianiem temu i owemu, że dyplom to nie wszystko.

No właśnie ilu jest dziennikarzy, absolwentów szkół dziennikarskich, bądź też takowych studiów? Dużo? Raczej mało... czy to dobrze? Sądzę, że jest to raczej temat na osobny mini artykuł, nieprawdaż?

No to wróćmy do rzeczy. Dwa słowa klucz: F…

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…

Renato Casaro