Przejdź do głównej zawartości

'Wolna wola.....co za dziwka'


Wakacyjne nadrabianie kinowych i serialowych zaległości trwa.
Tym razem na radarze : "Adwokat Diabła" z 1997 roku z Alem Pacino i Keanu Reevesem w rolach głównych.

Postać szatana od wieków ma stałe miejsce w kulturze. Taylor Hackford umiejscowił  upadłego anioła we współczesnym świecie prawników, zawodzie który ma dojście do wszystkiego, tym samym znajdując się na szczycie najbardziej wpływowych 'robótek' na rynku pracy.
Co prawda 'na świecie jest więcej studentów prawa, niż samych prawników' ale ci, którym się udało ukończyć te koszmarne studia mają moc.

Kevin Lomax (Reeves) to młody obrońca potencjalnych winnych pozbawiony skrupułów, dla którego liczy się tylko kasa i 'prestiż' wynikający z tego, że nigdy nie przegrał żadnej sprawy. Swoją 'niezwyciężalnością' zwrócił na siebie uwagę potężnego właściciela nowojorskiej kancelarii prawniczej- Miltona (Pacino). Ten z kolei proponuje mu lepszą posadę, na co nasz kozioł ofiarny się zgadza.
Następnie przez ponad dwie godziny widz obserwuje jak honor i ten mały kawałeczek moralności, który Lomax posiada, zupełnie zanikają.
Nic nie jest w stanie go powstrzymać od zwycięstwa, nawet fakt że jego klient jest winny i każdy nowicjusz może to na pierwszy rzut oka ujrzeć. Ale on nie, on MUSI wygrać.

"Próżność to mój ulubiony grzech" tak mawiał Milton alias Pan Szatan.

Jest to najwyraźniej również ulubiony grzech Hackforda.
"Adwokat Diabła" ukazuje proces degeneracji, ukazuje to jak człowiek niczym chorągiewka jest elastyczny i dla sławy i bogactwa jest w stanie zrobić wszystko, nawet sprzedać swą duszę Diabłu. Bo jego ego jest najważniejsze.
Próżność jest również jedną z cech prawników, ludzi którzy wiedzą (niby) wszystko i mogą (hmmm..) wszystko.
 A najpierw jest prawo a potem Ty. - tak mógłby powiedzieć Wielki Brat.

Prócz bogatej oferty interpretacji, 'Adwokat Diabła' może się pochwalić wspaniałą grą aktorską. Dobrze jest widzieć Ala Pacino w takiej silnej roli.

Sięgając do filmoteki wstecz i zaraz potem oglądając nowiutkie filmy zadaję sobie pytanie: Kiedy to się stało? Kiedy forma zaczęła mieć większe znaczenie od treści, Kiedy ??

Wie ktoś ?

Blacque M.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Renato Casaro

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…

Six Feet Under

"Wielokrotnie nagradzany, amerykański serial telewizyjny stworzony przez scenarzystę American Beauty Alana Balla. Serial ten jest już uważany za klasyk gatunku współczesnego serialu amerykańskiego, który to wciąż zdobywa popularność i uznanie wśród widzów i krytyki na całym świecie. Agnieszka Holland uważa serial Sześć stóp pod ziemią, obok m.in. Rodziny Soprano, za nowatorski w historii telewizji, który przełamał barierę obyczajowego małego realizmu. Holland wskazuje także na większą oryginalność i wartość artystyczną tych seriali, wobec innych kontrowersyjnych i odważnych produkcji, jak Seks w wielkim mieście czy Ostry dyżur. Sześć stóp pod ziemią wielokrotnie pojawia się w zestawieniach najlepszych seriali jak i najwybitniejszych finałowych odcinków wszech czasów. Serial skupia się wokół zakładu pogrzebowego "Fisher & Sons", prowadzonego przez Fisherów i opowiada o ich życiu po śmierci głowy rodziny. Akcja filmu dzieje się we współczesnym Los Angeles. Tytuł ozna…