Przejdź do głównej zawartości

Top ten biografii filmowych

1. Frida (2oo2)
10/10 ♥

Frida Kahlo jest jedną z najbardziej tragicznych i utalentowanych malarek, do dziś jest dumą narodową Meksykanów, bez niej nie ma mowy o historii sztuki. Pomimo paru niedociągnięć jest to bardzo dobra produkcja, choć prawdziwym fanom meksykańskiej artystki polecałabym bardziej papierową biografię. Mój absolutny numer jeden.

2.  Marina Abramovic: The artist is present (2012) *
8/10

po prostu trzeba to samemu zobaczyć

3. Patti Smith: The dream of life (2oo8)
8/10


4. Andy Warhol : A documentary film
8/10

5. Anne Leibovitz: Life through a lens (2oo6)
8/10

Pomimo wielu słów krytyki jest to bardzo dobry film dokumentalny, który każdy fan fotografii powinien znać.

6. Valentino: The last emperor (2oo8)
8/10


7. Lagerfeld confidiental (2oo7)
8/10


8. Amadeusz (1984)
8/10
Milos Forman w szczytowej formie

9. Obywatel Milk (2oo8)
8/10

Jedna z najlepszych kreacji aktorskich S. Penna i jeden z lepszych filmów politycznych.


10. Popiołki (2oo8)
5/10

Niska ocena spowodowana jest masakrą nakiej dokonał R Pattinson na mistrzu surrealizmu S. Dali'm. Strasznie razi mnie jego gra aktoska, o ile to można tak nazwać. S. Dali to mój absolutny autorytet jeżeli chodzi o sztukę, dlatego było mi ciężko przełknąć tą produkcję, która z inną obsadą by może sobie poradziła.


* poza nr jeden kolejność przypadkowa


Komentarze

Arkadiusz pisze…
Ciekawe zestawienie. Ale widziałem tylko 3 filmy, a nie sorry - 2 filmy :) Ale muszę przyznać, że Fridzie nie dałbym 10 :) Obywatel Milk też był dobry ale raczej na 7 niż na 8 ;) Ale z ciekawych biografii, to jeszcze jest "Pianista", "Piękny umysł", "Blow", "Aviatro", "Moneyball" i wiele wiele innych:) W sumie wolę fabularne biografie niż dokumentalne. Ale dobry dokument też nie jest zły.

Popularne posty z tego bloga

Renato Casaro

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…

Six Feet Under

"Wielokrotnie nagradzany, amerykański serial telewizyjny stworzony przez scenarzystę American Beauty Alana Balla. Serial ten jest już uważany za klasyk gatunku współczesnego serialu amerykańskiego, który to wciąż zdobywa popularność i uznanie wśród widzów i krytyki na całym świecie. Agnieszka Holland uważa serial Sześć stóp pod ziemią, obok m.in. Rodziny Soprano, za nowatorski w historii telewizji, który przełamał barierę obyczajowego małego realizmu. Holland wskazuje także na większą oryginalność i wartość artystyczną tych seriali, wobec innych kontrowersyjnych i odważnych produkcji, jak Seks w wielkim mieście czy Ostry dyżur. Sześć stóp pod ziemią wielokrotnie pojawia się w zestawieniach najlepszych seriali jak i najwybitniejszych finałowych odcinków wszech czasów. Serial skupia się wokół zakładu pogrzebowego "Fisher & Sons", prowadzonego przez Fisherów i opowiada o ich życiu po śmierci głowy rodziny. Akcja filmu dzieje się we współczesnym Los Angeles. Tytuł ozna…