Przejdź do głównej zawartości

Dyplomacja? A co to takiego?

Z racji tego iż za około miesiąc dowiemy się kto i za co dostał złotego chłopca Oscara, postanowiłam przejrzeć nominacje by mniej więcej wiedzieć co, jak i dlaczego.
Na drugie po "Hitchcocku" odstrzał poszedł film "Argo" w reżyserii niezbyt lubianego przeze mnie Bena Afflecka.
Mam słabość do filmów o zabarwieniu politycznym (prywatnie mogę pochwalić się licencjatem z politologii :P), obawiałam się że wyjdzie z tego historycznego epizodu amerykańska papka pod nadzorem nieco zdziecinniałego pana A., myliłam się.
"Operacja Argo" toczy się w latach 1979 - 1981, jej celem jest stworzenie filmu fantasy na terenach Teheranu- to wie publika, ale nieoficjalnie ta zagrywka ma na celu uwolnienie sześciu Amerykanów przebywających na ziemi, którą zamieszkuje 'zdziczała' ludność Iranu.
Na początku 'eks J.Lo' serwuje nam mini komiks, który krótko informuje widzów o tym jak było kiedyś a Persji- odniosłam wtedy wrażenie iż być może nie będzie to taki ciężkostrawny film jak wynikać by mogło z opisu dystrybutora.
W scenach po historycznym komiksie poprzez ekran przesuwają się 'zdziczałe' masy ludności Iranu- agresywni i gotowi wziąć to co, jak sami sądzą, im się należy.
Emocjonalny widz poczuje się 'zdenerwowany', bo kogo by takie sceny nie zdenerwowały?
Rewolucja rewolucją, ale są jednak pewne granice, których najwyraźniej mieszkańcy I. nie znają...
Tym samym punkcik leci do reżysera.
Dlaczego?
Pod koniec "Argo" napięcie sięga zenitu. Z jednej strony stoją bezbronni wystraszeni Amerykanie a po drugiej żądni krwi muzułmanie.....
Komu kibicujesz?
Cywilizacji czy dziczyźnie?
Takie właśnie nieme pytanie pojawia się na ekranie, choć widz nie całkiem jest tego świadom.

Werdykt:
 Spodziewałam się papki, a dostałam dobry film już dojrzałego i nieco zarośniętego Bena A., chociaż po seansie nadal zadaję sobie pytania w stylu "a co z pozostałymi zakładnikami? a gdyby ich rozstrzelano? było tych sześć osób tego warte?" to mimo to polecam tą produkcję innym kinomaniakom, zwłaszcza tym którzy tak jak ja są uczuleni na aktora B.A., ponieważ być może ten film zmieni waszą opinię na jego temat.
Mimo tych pochwał i tak nadal nie jestem jego fanką, ale być może od teraz zacznę jego projekty obserwować łaskawym okiem.


Blacque M.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Renato Casaro

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…

Six Feet Under

"Wielokrotnie nagradzany, amerykański serial telewizyjny stworzony przez scenarzystę American Beauty Alana Balla. Serial ten jest już uważany za klasyk gatunku współczesnego serialu amerykańskiego, który to wciąż zdobywa popularność i uznanie wśród widzów i krytyki na całym świecie. Agnieszka Holland uważa serial Sześć stóp pod ziemią, obok m.in. Rodziny Soprano, za nowatorski w historii telewizji, który przełamał barierę obyczajowego małego realizmu. Holland wskazuje także na większą oryginalność i wartość artystyczną tych seriali, wobec innych kontrowersyjnych i odważnych produkcji, jak Seks w wielkim mieście czy Ostry dyżur. Sześć stóp pod ziemią wielokrotnie pojawia się w zestawieniach najlepszych seriali jak i najwybitniejszych finałowych odcinków wszech czasów. Serial skupia się wokół zakładu pogrzebowego "Fisher & Sons", prowadzonego przez Fisherów i opowiada o ich życiu po śmierci głowy rodziny. Akcja filmu dzieje się we współczesnym Los Angeles. Tytuł ozna…