Przejdź do głównej zawartości

Co by było, gdyby....


... kultowe Lśnienie nakręcił/ napisał ktoś inny?
.... scenariusz Lśnienia znacznie odbiegał od książki?
.... role zagrał ktoś inni?
... rodzina Torrance nie przyjechała do przeklętego hotelu?

Tych i wiele innych pytań zapewne zadają sobie miliony fanów hitu Kubricka, który dopiero po latach zdobył uznanie. Na 12. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu , Rodney Ascher zaprezentował film Room 237, który testuje różne interpretacje historii, którą każdy szanujący się fan kultury znać powinien.

Lśnienie, to powieść wydana przez mistrza literackiej grozy S. Kinga, opowiada tragiczną historię rodziny Torrance. Ta książka, nie od razu zdobyła rzesze fanów, zresztą tak samo było z jej ekranizacją w roku 1980. Dopiero po latach zawędrowała na szczyt.

Room 237 zapowiada się nieźle..niestety na tym się kończy.
Początek prezentuje się nieźle, snute teorie można poprzeć w miarę racjonalnymi tłumaczeniami, ale później... to już raczej tytułowe "co by było gdyby..". 

Z racji tego, że to dopiero drugi film Aschera, byłabym skłonna wybaczyć mu te dosyć spore niedociągnięcia, wiecie jak to czasem bywa, początkowy zapał znika gdzieś tak po paru minutach, mam wrażenie że to samo działo się z panem reżyserem, ale Lśnienie to moja najukochańsza książka i film, dlatego właśnie N I E   W Y B A C Z A M i  nie polecam, co prawda jak często wspominam, ciekawość to peirwszy stopień do piekła, tylko że tym razem ten krok się nie opłaca.

Szkoda, że tak świetny temat mógłby być w ten sposób zmarnowany. Ciągle mam nadzieję, że niedługo znajdzie się ktoś, kto naprawi... czy się doczekam ?
Komentarze

Klaudia Sowa pisze…
Tak dobry temat i tak zmarnowany.. Przecież to powinno być karane!
Klaudyna pisze…
Wniosek nasuwa się jeden: nikt nie powinien brać się za interpretacje dzieł kultowych. To nigdy dobrze nie wróży.
Osobiście książki nie czytałam, ale samo "Lśnienie" widziałam na zajęciach z ciekawym komentarzem prowadzącego doktora :)
Arkadiusz pisze…
Łiiii tammm... Anie mnie to ziębi, ani grzeje :D Dla mnie "Lśnienia" mogłoby nie być w ogóle :P

Popularne posty z tego bloga

Renato Casaro

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…

Six Feet Under

"Wielokrotnie nagradzany, amerykański serial telewizyjny stworzony przez scenarzystę American Beauty Alana Balla. Serial ten jest już uważany za klasyk gatunku współczesnego serialu amerykańskiego, który to wciąż zdobywa popularność i uznanie wśród widzów i krytyki na całym świecie. Agnieszka Holland uważa serial Sześć stóp pod ziemią, obok m.in. Rodziny Soprano, za nowatorski w historii telewizji, który przełamał barierę obyczajowego małego realizmu. Holland wskazuje także na większą oryginalność i wartość artystyczną tych seriali, wobec innych kontrowersyjnych i odważnych produkcji, jak Seks w wielkim mieście czy Ostry dyżur. Sześć stóp pod ziemią wielokrotnie pojawia się w zestawieniach najlepszych seriali jak i najwybitniejszych finałowych odcinków wszech czasów. Serial skupia się wokół zakładu pogrzebowego "Fisher & Sons", prowadzonego przez Fisherów i opowiada o ich życiu po śmierci głowy rodziny. Akcja filmu dzieje się we współczesnym Los Angeles. Tytuł ozna…