Przejdź do głównej zawartości

Dokumentalne Perly

Słyszeliście kiedyś o Brunonie Groningu? Ten prosty robotnik rodem z Gdańska był jedną z najbardziej niezwykłych osobowości powojennych Niemiec. Jedni widzieli w nim cudownego uzdrowiciela i boskiego emisariusza, inni - zwykłego szarlatana, który bezczelnie naciągał tysiące chorych.
Do miasteczka Traberhof, w którym rezydował, przybywało w 1949 r. po 30 tys. osób dziennie. A zarazem niemieckie władze nieustannie nękały go procesami, a oficjalnie praktykujący medycy uczynili sobie z niego wroga numer jeden. Trzyczęściowy, trwający pięć godzin film o losach zmarłego przed 50 laty uzdrowiciela będzie ozdobą startującej jutro w Trójmieście siódmej edycji Gdańsk DocFilm Festival - jednego z najciekawszych rodzimych przeglądów dokumentalistycznego kunsztu. W ciągu pięciu dni miłośnicy filmowego podglądania rzeczywistości będą mieli okazję zobaczyć ponad 40 obrazów z 18 krajów, m.in. z Indii, Izraela, Nepalu czy USA. Nie zabraknie prawdziwych perełek spod znaku cinéma-vérité. Obok wyczekiwanego z niecierpliwością "Fenomenu Brunona Groninga" Thomasa Eicha i Thomasa Busse (którzy będą gośćmi nadbałtyckiej imprezy) wyjątkowo smakowicie zapowiada się projekcja najnowszego filmu guru amerykańskiej dokumentalistyki Aleksa Gibneya. Laureat Oscara 2007 za szokujący "Kurs do krainy cienia" tym razem skręcił ekranowy portret mistrza dziennikarskiej psychodelii Huntera S. Thompsona, zatytułowany "Gonzo". O burzliwych losach zmarłego w 2005 r. autora "Las Vegas Parano" opowie nam występujący w roli narratora Johnny Depp. Ale i pozostałe pozycje w festiwalowym menu nie zawiodą apetytu kinomanów. Miłośnicy dokumentu politycznie nieobojętnego znajdą dla siebie m.in. poświęcony kenijskiemu aktywiście Davidowi Monari "Monari" Kaspra Piaseckiego i Łukasza Augustyniaka. Z kolei fani ekranowych historii z muzyką w tle będą mogli zobaczyć (i posłuchać) m.in. australijskiego barda Nicka Cave'a w "Abusing The Muse" Rebeki Peniston-Bird. A przygotowane na finał retrospektywy Marcina Koszałki i Ewy Awart to deser, jakiego żaden dokumentalistyczny smakosz sobie nie odmówi.


Gdańsk DocFilm Festival, 22-26 kwietnia, pełny program i bilety: www.gdanskdocfilm.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Renato Casaro

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…

Six Feet Under

"Wielokrotnie nagradzany, amerykański serial telewizyjny stworzony przez scenarzystę American Beauty Alana Balla. Serial ten jest już uważany za klasyk gatunku współczesnego serialu amerykańskiego, który to wciąż zdobywa popularność i uznanie wśród widzów i krytyki na całym świecie. Agnieszka Holland uważa serial Sześć stóp pod ziemią, obok m.in. Rodziny Soprano, za nowatorski w historii telewizji, który przełamał barierę obyczajowego małego realizmu. Holland wskazuje także na większą oryginalność i wartość artystyczną tych seriali, wobec innych kontrowersyjnych i odważnych produkcji, jak Seks w wielkim mieście czy Ostry dyżur. Sześć stóp pod ziemią wielokrotnie pojawia się w zestawieniach najlepszych seriali jak i najwybitniejszych finałowych odcinków wszech czasów. Serial skupia się wokół zakładu pogrzebowego "Fisher & Sons", prowadzonego przez Fisherów i opowiada o ich życiu po śmierci głowy rodziny. Akcja filmu dzieje się we współczesnym Los Angeles. Tytuł ozna…