Przejdź do głównej zawartości

Old but Gold (XVII)

Gilda (1946)
9/10

"Johnny Farrell (Glenn Ford) zaczyna pracować dla Ballina Mundsona (George MacReady), właściciela nielegalnej szulerni w Buenos Aires. Niebawem staje się prawą ręką Mundsona i wszystko dobrze mu się układa, aż do chwili, gdy Mundson wraca z podróży z nową żoną, Gildą (Rita Hayworth), kobietą dobrze znaną Farrellowi. Mundson, nieświadomy, że tych dwoje kiedyś łączyła miłość, powierza Johnny'emu funkcję strażnika cnoty żony. Przepojona nienawiścią Gilda chwyta się każdej sztuczki, by wzbudzić w Farrellu zazdrość, lęk i wrogość. Mężczyzna czeka na okazję, by wyrównać rachunki. "

Cudeńko ♥


Ucieczka w kajdanach (1958)
8/10 ♥

"Ucieka dwóch więźniów połączonych kajdanami. Muszą ze sobą współpracować, aby ucieczka się udała. Jest tylko jeden kłopot - obaj się nienawidzą. Jeden jest biały, drugi czarny. Podczas ucieczki poznają się, łączy ich przyjaźń, którą wybiorą nawet w obliczu klęski."

Też tak czasami macie, że podczas oglądania filmów starszej daty odczuwacie coś a la deja vu?
W trakcie seansu ciągle miałam wrażenie, że już to oglądałam... chociaż przy liczbie produkcji jakie oglądam miesięcznie prawdopodobieństwo powtórki schematów, skojarzenia jest całkiem wysokie, a jednak...
Ucieczkę widziałam całe wieki tamu jako mała dziewczynka na tvp 2, kiedy w niedzielne południe serwowano widzowi same dobre klasyki.o
To chyba mówi samo za siebie, choć mam bardzo dobrą pamięć to nie każde ruchome obrazy zostawiają w mojej głowie taki ślad - ten film jest naprawdę bardzo dobry, choć mi osobiście do nazwania go arcydziełem brakowało tego i owego.Wielki Kartel (1955)
6/10

"Porucznik policji Diamond dostaje rozkaz zakończenia śledztwa dotyczącego podejrzanego szefa mafii pana Browna, ponieważ kosztuje ono wydział zbyt wiele pieniędzy a nie przynosi rezultatów. Diamond podejmuje ostatnią próbę odkrycia dowodów obciążających Browna próbując skontaktować się z jego dziewczyną, Susan Lowell."

W obecnym zestawieniu - najbardziej leniwy i jakoś tak nieudolny. Z trudem wytrwałam do końca.


Pocałunek mordercy (1955)
8/10

"Weteran boksu Dave Gordon ratuje sąsiadkę z przeciwka przed atakiem jej szefa. W ten sposób poznają się i rozpoczyna się między nimi romans, który nie podoba się zakochanemu w pięknej Glorii szefowi, który postanawia zabić oboje zakochanych. Ale przecież boksera nie tak łatwo zabić.."

Drugi pełnometrażowy film Kubricka, gdzie przyszła legenda stawiała swoje pierwsze kroki w świecie filmów. Pomimo wielu nieprzychylnych komentarzy Pocałunek jest bardzo przyzwoitym dziełem, dodam także, że chyba też najbardziej normalnym ruchomym obrazem twórcy Mechanicznej Pomarańczy.

Kieszonkowiec (1959)
8/10 ♥

"Paryż. Michel (Martin LaSalle) robi pierwsze kroki w fachu kieszonkowca. Zostaje złapany i aresztowany. Gdy wychodzi z więzienia, waha się, czy powinien kontynuować karierę złodzieja. Gdyby tylko chciał, dostałby uczciwą pracę. Chłopak uważa się jednak za osobę wyjątkową i sądzi, że ma prawo do okradania innych ludzi. Kiedy umiera jego chora matka, Michel zaczyna doskonalić swoje umiejętności pod okiem mistrza kieszonkowców. Jego poczynania śledzi w tym czasie pewien komisarz policji."

Klimatyczny francuski dramat/ kryminał, spodoba się koneserom, to na pewno, ale trzeba przyznać że to dosyć specyficzna produkcja.


Komentarze

Klaudia Sowa pisze…
Mam ochotę na "Kieszonkowca"- zachęciła mnie francuska nutka :)

Popularne posty z tego bloga

Renato Casaro

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…

Six Feet Under

"Wielokrotnie nagradzany, amerykański serial telewizyjny stworzony przez scenarzystę American Beauty Alana Balla. Serial ten jest już uważany za klasyk gatunku współczesnego serialu amerykańskiego, który to wciąż zdobywa popularność i uznanie wśród widzów i krytyki na całym świecie. Agnieszka Holland uważa serial Sześć stóp pod ziemią, obok m.in. Rodziny Soprano, za nowatorski w historii telewizji, który przełamał barierę obyczajowego małego realizmu. Holland wskazuje także na większą oryginalność i wartość artystyczną tych seriali, wobec innych kontrowersyjnych i odważnych produkcji, jak Seks w wielkim mieście czy Ostry dyżur. Sześć stóp pod ziemią wielokrotnie pojawia się w zestawieniach najlepszych seriali jak i najwybitniejszych finałowych odcinków wszech czasów. Serial skupia się wokół zakładu pogrzebowego "Fisher & Sons", prowadzonego przez Fisherów i opowiada o ich życiu po śmierci głowy rodziny. Akcja filmu dzieje się we współczesnym Los Angeles. Tytuł ozna…