Przejdź do głównej zawartości

Pomoc na czterech łapach

Są duże, małe, mają kolorowe lub jednobarwne umaszczenie, ogon i duży wilgotny nos. Człowiekowi towarzyszą od zarania dziejów, pełniąc rolę życiowego towarzysza, który jest zawsze, na dobre i na złe. Szczególnie w tych złych chwilach pies jest szczególnie pomocny. Tropi przestępców, wyszukuje narkatyki, pomaga ludziom zagrzebanym pod gruzami w mieście przez które przeszedł kataklizm, jest przewodnikiem niewidomych. Jeszcze wiele zalet czworonogów można bybyło przedstawić.
Co właściwie sprawia, że w pewnych momentach pies jest "prawą ręka" człowieka?
To duży, czarny, wilgotny nos, którym czwonorog budzi swego właściciela i znakomity węch, który się tam skrywa.
Jeżeli chodzi o człowieka to on dysponuje zaledwie 5 milionami komórkami węchowymi, natomiast pies ma do dyspozycji aż 20 milionów tych komórek. Właśnie to sprawia, że czworonog wyczuje wiele zapachów obcych dla ludzkiego nosa.
Jest to między innymi zapach guzów nowotworowych.
Jednak by psi nos mógł byc stosowany w medycynie, czeka go dluga tresura.
Amerykański onkolog Gyorgy Horvarth przez rok tresowal swojego psa, by ten nauczył się rozróżniać węchem komórki rakowe od zdrowych tkanek.
W planach jest równiez stworzenie techniki sztucznych nosów, a także wprowadzenie psiego węchu do arsenełu metod diagnostycznych przydatnych do wykrywania wczesnych zmian nowotworowych.
Nie ma się czego obawiać, to nie bedzie wyglądało tak, że pacjent zostanie obwąchany przez psa. Osoba chora wykona kilka wydechów do pojemnika wypełnionego substancją pochłaniającą zapachy, a następnie w specjalnym pomieszczeniu psi nos "zbada" oddech pacjenta.
Metoda ta budzi coraz większe zainteresowanie wśród badachy i naukowców.
Pies może okazać się jeszcze bardziej przydatnym człowiekowi niż dotychczas. Jego zmysł wechu jest jak do tej pory bezkonkurencyjny.
Dlatego też warto dbac o swego pupila. Może kiedys uratuje Twoje życie...

Blacque M.

Komentarze

Andrzej Przecwel pisze…
Pieski... posiadasz dość rozległą wiedzę na ten temat, jak i na wiele innych. Idealnie jak na przyszłą dziennikarkę ;) Artykuł bardzo mi się podoba. Jeśli chodzi o język, dokonałbym pewnych zmian - usztywniając język. Ale wypracowujesz swój niepowtarzalny styl, i to mi się podoba, to dobrze o Tobie świadczy i to Ci się chwali :)

A co do piesków... szkoda, że dopiero tak późno wykrywa się choroby. Że tak późno ktoś wpadł na ten pomysł... niby psa ma każdy, ale laboratorium jest dla wybranych ;) Niemniej powinniśmy więcej wykorzystywać zwierzątka (pozytywnie, nie negatywnie) do badań :)

PS. czy to prawda, że pieski widzą na czarno-biało?
Anonimowy pisze…
Ach te pieski, kto ich nie lubi :)
A pomysł wykorzystania naszych milusińskich w medycynie może być naprawdę niezwykłym doświadczeniem. Jeśli nawet nic z tego nie będzie, to jedno jest pewne - psy zawsze będą naszymi najlepszymi przyjaciółmi, a przyjaźń ta może być czasem bezcenna...
Jeśli naprawdę planujesz zostać dziennikarką, to myślę, że masz spore szanse ;) tak trzymać ! pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Renato Casaro

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…

Six Feet Under

"Wielokrotnie nagradzany, amerykański serial telewizyjny stworzony przez scenarzystę American Beauty Alana Balla. Serial ten jest już uważany za klasyk gatunku współczesnego serialu amerykańskiego, który to wciąż zdobywa popularność i uznanie wśród widzów i krytyki na całym świecie. Agnieszka Holland uważa serial Sześć stóp pod ziemią, obok m.in. Rodziny Soprano, za nowatorski w historii telewizji, który przełamał barierę obyczajowego małego realizmu. Holland wskazuje także na większą oryginalność i wartość artystyczną tych seriali, wobec innych kontrowersyjnych i odważnych produkcji, jak Seks w wielkim mieście czy Ostry dyżur. Sześć stóp pod ziemią wielokrotnie pojawia się w zestawieniach najlepszych seriali jak i najwybitniejszych finałowych odcinków wszech czasów. Serial skupia się wokół zakładu pogrzebowego "Fisher & Sons", prowadzonego przez Fisherów i opowiada o ich życiu po śmierci głowy rodziny. Akcja filmu dzieje się we współczesnym Los Angeles. Tytuł ozna…