New Hollywood (IV)

listopada 30, 2014

Zmierzch bogów (1969)
10/10 ♥

"Film jest historią rozkładu i upadku rodziny von Essenbecków w okresie poprzedzającym dojście Hitlera do władzy i następnie objęcie władzy przez nazistów. Senior rodu, człowiek starej daty, zostaje skrytobójczo zamordowany, a jego rodzina rozpoczyna bezpardonową walkę o władzę i wpływy. Spiritus movens podejmowanych działań jest związany z SS kuzyn Essenbacków - Aschenbach. Umiejętnie podsycając ambicję, grając na resentymentach, aranżując bieg wypadków, osiąga swój cel. Protagoniści zostają usunięci, a rodzinny majątek trafia w ręce Martina, zdegenerowanego i zdesperowanego przedstawiciela najmłodszej generacji, który jest bezwolnym narzędziem w rękach Aschenbacha."

Dosyć ciężkostrawna niemiecko- włoska produkcja, ale pod każdym względem warta uwagi.
 Jedni go nienawidzą, a drudzy wielbią.
Kreacja aktorska H. Bergera jak zwykle na baaardzo wysokim poziomie, Martin w jego wydaniu jest jak najbardziej prawdziwy.

Chlew (1969)
10/10 ♥

"Film składa się z dwóch części. Akcja pierwszej rozgrywa się w XVII-wiecznych Włoszech w obozie kanibali. Akcja drugiej toczy sie we współczesnych Niemczech Zachodnich. Jej bohaterem jest młody mężczyzna, syn przemysłowca, który odczuwa erotyczny pociąg jedynie do świń. "Chlew" Piera Paolo Pasoliniego to film na swój sposób piękny, w kórym to co nieprzyjemne czy wręcz obrzydliwe zostaje osłabione przez swą metaforyczność. Nie jest to bowiem naturalistyczny film o kanibalizmie i zezwierzęceniu, lecz typowy utwór Pasoliniego, który w specyficzny dla siebie sposób mówi o niewinności, winie, pokucie, ludzkiej izolacji, relacjach pomiędzy zasadami rządzącymi społeczeństwem a ludzką wolą."

To moja pierwsza randka z Pasolinim, a już zakochałam się na zabój i tak łatwo nie odpuszczę, mimo że za pierwszym podejściem często kusiło mnie by tu przewinąć, tu przeskoczyć, ale ostatecznie się do tego filmu przekonałam. Poetycki komentarz do zawirowań lat sześćdziesiątych.



You Might Also Like

0 komentarze

Popular Posts