Przejdź do głównej zawartości

Six Feet Under

"Wielokrotnie nagradzany, amerykański serial telewizyjny stworzony przez scenarzystę American Beauty Alana Balla. Serial ten jest już uważany za klasyk gatunku współczesnego serialu amerykańskiego, który to wciąż zdobywa popularność i uznanie wśród widzów i krytyki na całym świecie. Agnieszka Holland uważa serial Sześć stóp pod ziemią, obok m.in. Rodziny Soprano, za nowatorski w historii telewizji, który przełamał barierę obyczajowego małego realizmu. Holland wskazuje także na większą oryginalność i wartość artystyczną tych seriali, wobec innych kontrowersyjnych i odważnych produkcji, jak Seks w wielkim mieście czy Ostry dyżur. Sześć stóp pod ziemią wielokrotnie pojawia się w zestawieniach najlepszych seriali jak i najwybitniejszych finałowych odcinków wszech czasów. Serial skupia się wokół zakładu pogrzebowego "Fisher & Sons", prowadzonego przez Fisherów i opowiada o ich życiu po śmierci głowy rodziny. Akcja filmu dzieje się we współczesnym Los Angeles. Tytuł oznacza w potocznym angielskim śmierć - 6 stóp (ok. 1,83 m) to tradycyjna głębokość, na której chowane są zwłoki zmarłego."


W pierwszym sezonie zapoznajemy się z nieco zwariowaną rodzinką Fisherów oraz z tajnikami związanymi z branżą pogrzebową. Już w pilotowym odcinku jest miód, cud i orzeszki, po którym ma się ochotę na więcej.
Six feet under przerywany jest przez reklamu trumien, środków do balsamowania etc, niestety tylko na początku, później 'werbungi' zastępuje rozjaśnienie, takie światełko do którego wg większości filmów nie należy się zbliżać.
Bohaterowie są swoim kompletnym przeciwieństwem, mało tego wszędzie pojawiają się metafory dotyczące ważnych życiowych kwesti, dlatego też nic nie jest takie jakie się na pierwszy rzut oka wydaje się być.

Macie ochotę na następujące równanie?

Psychologia + śmierć + życie + realizm

Jeśli tak to ten serial jest dla was.

Ciężko jest mi streszczać poszczególne sezony, ponieważ nie wiem jak dalego mogę się posunąć by nikt mnie o spoilerowanie nie oskarżał.Also:


Taaak ten pan w środku gra tytułową rolę w serialu Dexter, zabawne, ponieważ David jest kompletnym przeciwieństwem seryjnego zabójcy, mało tego związany jest z aktorem który do złudzenia przypomina pewnego detektywa, który za Dexterem nie przepada.
Wrażliwy homoseksualista, który kocha ryzyko, ale za to boi się przyznać do swojej orientacji, jest rozerwany pomiędzy stoicyzmem a swoim dosyć zębatym temperamentem.

Nate w pierwszym sezonie jest dosyć barwną postacią, niestety w kolejnych latach trwania serialu jego kolory wyblakają, a on sam staje się tłem dla innych wydarzeń.

Claire, najmłodsza Fisherówna, zwariowana artystka i najlepsza postać ever. Jej konflikty wewnętrzne i kryzysy tożsamości mogą nie jednemu wydawać się znajome. Najprawdziwsza w świecie bohaterka z sąsiedztwa.

Po paru odcinkach widz zaczyna dostrzegać swego rodzaju schemat, kreatywna śmierć na początek, a na koniec morał, tam gdzie ostatni sezon się kończy, zaczyna następny, nie ma żadnych skoków w czasie, dlatego też pomimo swojej tematyki, Six Feet Under, jest najbardziej realistycznym serialem jaki miałam okazję do tej pory oglądać.

Dodam do tego zakończenie, takie prawdziwe i ostateczne, jedyne w swoim rodzaju, a wiele osób twierdzi że to najlepszy finał w historii telewizji, pod tym podpisuję się i ja.

Moja pierwsza reakcja:


 I druga:

a teraz:


nie wiem jak się po tem arcydziele pozbierać...
i za co się teraz zabrać... -.-

Powtórzę się: dla każdego kto interesuje się kulturą jest to M U S T   S E E, bez pardonu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Renato Casaro

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…