Przejdź do głównej zawartości

Old but Gold (XIX)

Przeżyliśmy wojnę (1962)
7/10

""Przeżyliśmy wojnę" to "doskonały polityczny film sensacyjny o złożonej fabule, utrzymujący widza w stanie niepewności" (People Magazine), oceniony jako "jeden z najlepszych i najbardziej genialnych współczesnych filmów amerykańskich" (Roger Ebert). Zagadnięty, major Bennett Marco (Frank Sinatra) powie, że sierżant Raymond Shaw (Laurence Harvey) jest bohaterem zasługującym na Order Honorowy. Jednak wbrew temu, co mówi, Marco ma mieszane uczucia. Dziwaczny, powtarzający się senny koszmar wywołuje u niego niepokojące przeczucie, że w Shawie jest coś bardziej zdradzieckiego, niż heroicznego. Czy to możliwe, by Shaw był zdrajcą? Czy Marco zdoła przekonać armię do swych podejrzeń? Jaką rolę odegra w tym wszystkim zwariowana na punkcie władzy matka Shawa (Angela Lansbury)? Wiele pytań. A czasu tak mało... Wtop się w akcję, stan zawieszenia i dramat filmu na DVD "Przeżyliśmy wojnę" - mistrzowskiego widowiska, które sprawi, że będziesz miał wielkie kino we własnym domu! [opis dystrybutora] "


Kotka na gorącym, blaszanym dachu (1958)
10/10 ♥

"Majętny patriarcha rodziny obchodzi swoje urodziny, prawdopodobnie ostatnie, ponieważ stwierdzono u niego raka. Na uroczystość przybywają jego dwaj synowie z rodzinami. Starszy Gooper (Jack Carson) z żoną i gromadką głośnych dzieciaków niecierpliwie czekają na zgon ojca i podział spadku. Młodszy Brick (Paul Newman) ostro popija, jest w depresji po śmierci swojego najlepszego przyjaciela. Jego małżeństwo z Maggie (Elizabeth Taylor) przechodzi kryzys. Uroczystość rodzinna zamienia się w psychodramę, rzucaniem oskarżeń między członkami rodziny."

Taylor i Newman jako duet idealny ♥
Sztuka teatralna Williamsa jest już w drodze do mnie by zasilić moją kolekcję książek, teraz tylko muszę wyżebrać czas by się za nią zabrać... Przez cenzurę w filmie została pominięta ważna kwestia domniemanego homoseksualizmu głównego bohatera i naprawdę nie mogę się doczekać by dorwać pisemny oryginał w łapy.Billy Kid (1941)
5/10

"Ten film był jedną z pierwszych, jeśli nie pierwszą, ekranizacją przygód legendarnego bandyty na Dzikim Zachodzie - Williama Bonneya zwanego Billy Kidem, a zwłąszcza tych czasów kiedy jeszcze nie współpracował z Patem Garettem "

Naprawdę nie potrafię przekonać się do westernów... i nie potrafię zrozumieć dlaczego moja matka tak je kocha.
Joanna z Paryża (1942)
7/10

"Trwa II wojna światowa. W okupowanej Francji zostaje zestrzelonych pięć angielskich myśliwców. Piloci udają się do Paryża, skąd próbują przedostać się do Anglii. Jednak z nich jest jednak ranny, czym zwraca na siebie uwagę gestapo. Lider grupy, Paul Lavailler (Paul Henreid), starając się odwrócić od niego uwagę, wdaje się w bójkę z Niemcami, a następnie ucieka. Przypadkowo trafia do sypialni pięknej kelnerki Joan (Michele Morgan), gdzie znajduje schronienie. Szef gestapo Funk (Laird Cregar) próbuje odnaleźć Paula, aby ten doprowadził go do pozostałych lotników. Niemiec postanawia wykorzystać Joan, od której żąda pomocy, w zamian oferując ocalenie życia Paula."

Kolejne romansidło na tle wojny, trochę kiczowate ale ma swój czar.


Gubernator (1949)
8/10

""Gubernator" to ekranizacja słynnej powieści Roberta Penna Warrena z rewelacyjną kreacją Brodericka Crawforda, którego wyróżniono Oscarem '49 za najlepszą rolę męską. Aktor wcielił się w postać Willie'ego Starka, zapalczywego prawnika z małego amerykańskiego miasteczka, który robi zawrotną karierę polityczną, ulega jednak korupcji i stacza się na samo dno. Inspiracją dla autora powieści i twórców filmu była historia Hueya Pierce'a Longa, gubernatora i senatora stanuu Luizjana, który okrył się niesławą zyskując dwuznaczny przydomek Gruba Ryba. Broderickowi Crawfordowi partnerują znakomici aktorzy: wyróżniony nominacją do Oscara John Ireland w roli prawej ręki Starka oraz nagrodzona Oscarem Mercedes McCambridge, która wcieliła się w postać Sadie Burke, bezwzględnej i cynicznej doradczyni Willie'ego. Gubernator zdobył ponadto Oscara za najlepszy film roku oraz trzy dalsze nominacje do tej nagrody - za reżyserię, scenariusz i montaż."

Obficie obsypany nagrodami, a mimo to mało znany, i gdzie tu jest sprawiedliwość?
Bardzo dobry dramat polityczny, dla wielbicieli gatunku. 


Komentarze

Klaudia Sowa pisze…
Z chęcią obejrzałabym "Kotkę na gorącym blaszanym dachu". Ja również nie potrafię przekonać się do westernów i chyba już nic tego nie zmieni..:)

Popularne posty z tego bloga

Renato Casaro

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…

Six Feet Under

"Wielokrotnie nagradzany, amerykański serial telewizyjny stworzony przez scenarzystę American Beauty Alana Balla. Serial ten jest już uważany za klasyk gatunku współczesnego serialu amerykańskiego, który to wciąż zdobywa popularność i uznanie wśród widzów i krytyki na całym świecie. Agnieszka Holland uważa serial Sześć stóp pod ziemią, obok m.in. Rodziny Soprano, za nowatorski w historii telewizji, który przełamał barierę obyczajowego małego realizmu. Holland wskazuje także na większą oryginalność i wartość artystyczną tych seriali, wobec innych kontrowersyjnych i odważnych produkcji, jak Seks w wielkim mieście czy Ostry dyżur. Sześć stóp pod ziemią wielokrotnie pojawia się w zestawieniach najlepszych seriali jak i najwybitniejszych finałowych odcinków wszech czasów. Serial skupia się wokół zakładu pogrzebowego "Fisher & Sons", prowadzonego przez Fisherów i opowiada o ich życiu po śmierci głowy rodziny. Akcja filmu dzieje się we współczesnym Los Angeles. Tytuł ozna…