Przejdź do głównej zawartości

La Isla de la Esperanza

Dziewięć lat pracował Sergio Alvarez nad powieścią "35 Muertos" , podróżował po Kolumbii, rozmawiał z mieszkańcami po to by zrekonstruować pojedyncze historie. Później napisał mieszankę z tragi komizmu i wartości ponad czasowych.

Towarzyszymy głównemu bohaterowi od jego narodzin przez ówczesna Kolumbię. Jego rodzice wcześnie umierają, mieszka u znajomych na wsi z której zabiera go jego ciotka Christina do Bogoty, gdzie wpadają w rewolucyjne towarzystwo i zakładają komunistyczne zgrupowania.
Nasz główny bohater staje się drobnym złodziejem, studentem, na zmianę ląduje to w wojsku to walczy o wolność, dopóki nie ma innego wyjścia jak uciec z kraju do Hiszpanii.

Alvarez pozwala swoim postacią w formie "JA' opowiadać, historia głównego bohatera przeplata się z innymi równie brutalnymi epizodami opowiadanych przez innych Kolumbijczykow. Te wszystkie akty wydaje się realne, jednak niemożliwym jest żeby jeden człowiek musiał przez tyle przejść.

Tyle losów łączy się w jedna główną postać, własnie poprzez to staje się ona uosobieniem warunków panujących w Kolumbii, ponad 40sto letniego konfliktu pomiędzy policja, wojskiem i rewolucjonistami.


Powieść uczy życia. Przetrwania podczas wojny domowej. Poszukiwania spokoju i spełnienia.
" Tak samo mało jak rozumie kobiety które mi tylko nieszczęście przynoszą, rozumie jak to państwo funkcjonuje, kto po której stronie jest i gdzie moje miejsce."
Polecam.
Blacque M.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Renato Casaro

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…

Six Feet Under

"Wielokrotnie nagradzany, amerykański serial telewizyjny stworzony przez scenarzystę American Beauty Alana Balla. Serial ten jest już uważany za klasyk gatunku współczesnego serialu amerykańskiego, który to wciąż zdobywa popularność i uznanie wśród widzów i krytyki na całym świecie. Agnieszka Holland uważa serial Sześć stóp pod ziemią, obok m.in. Rodziny Soprano, za nowatorski w historii telewizji, który przełamał barierę obyczajowego małego realizmu. Holland wskazuje także na większą oryginalność i wartość artystyczną tych seriali, wobec innych kontrowersyjnych i odważnych produkcji, jak Seks w wielkim mieście czy Ostry dyżur. Sześć stóp pod ziemią wielokrotnie pojawia się w zestawieniach najlepszych seriali jak i najwybitniejszych finałowych odcinków wszech czasów. Serial skupia się wokół zakładu pogrzebowego "Fisher & Sons", prowadzonego przez Fisherów i opowiada o ich życiu po śmierci głowy rodziny. Akcja filmu dzieje się we współczesnym Los Angeles. Tytuł ozna…