Przejdź do głównej zawartości

Fantastyczny szpital psychiatrycznyCzasy współczesne i wyimaginowane, rzeczywistość i fantazja, to jedno.
20letnia Babydoll zostaje wysłana przez swego ojczyma do szpitala psychiatrycznego po tym jak nieumyślnie zabiła swoja młodszą siostrę. Słodka blondynka z dużymi oczami ala Bambi. Naprawdę jest zabójczynią, czy została wrobiona przez swojego ojczyma chcącego przejąć majątek rodzinny? Wygląda przecież tak niewinnie... a jak wspaniale tańczy. Otóż szpital do którego została przyjęta nie jest zwykłym ośrodkiem dla umysłowo chorych. Jest teatrem, w którym każda chora dziewczyna odgrywa swoja rolę tańcząc i tym samym uciekając do świata fantazji . W tamtym świecie Babydoll nie jest zwykłą młodą kobietą, jest wojowniczką walczącą o wolność. U jej boku stoją cztery inne pacjentki tak samo pragnące wydostać się spod niewoli szefa tyrana. Do osiągnięcia celu potrzeba czterech rzeczy- mapy, zapalniczki, noża i klucza. Dziewczynom pod dowództwem Baby udaje się zdobyć trzy rzeczy póki ta ostatnia misja nie zawodzi i jedna "wojowniczka" ponosi śmierć. Wolna staje się tylko jedna z nich.
Fikcja.
W rzeczywistości Babydoll zabija strażnika, wywołuje pożar, zabija trzy dziewczyny i jednej pomaga uciec.
Co jest teraz prawdą? Czy te wypady do świata fantazji były pod wpływem silnych środków psychotropowych, czy może wogule ich nie było. Tylko jedno jest pewne, Baby nie jest na tym świecie wraz z innymi, ona jest gdzieś daleko w odległej galaktyce.

Film Zacka Snyder'a jest jednolity, nie ma pauz miedzy scenami fikcji i rzeczywistości. Niby dobrze, chociaż.. Widz sam nie wie co się naprawdę dzieje a co jest wyimaginowane. Fantasy i real jest jednością. Do tego główną bohaterka, naprawdę spokojna "tam" jest dzielna wojowniczka przypominająca gwiazdkę porno z tymi sztucznymi rzęsami.
Jednak muszę przyznać, że muzyka jest świetnie dopasowana, czasami miałam wrażenie że to nie film ale gra komputerowa.
Film zaliczany jest do gatunku fantasy, ale sadze ze bardziej pasowało by hmmm psychologiczno- fikcyjny.
Zagadka fikcyjna czy realna?
Do indywidualnej interpretacji.

Blacque M.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Renato Casaro

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…

Six Feet Under

"Wielokrotnie nagradzany, amerykański serial telewizyjny stworzony przez scenarzystę American Beauty Alana Balla. Serial ten jest już uważany za klasyk gatunku współczesnego serialu amerykańskiego, który to wciąż zdobywa popularność i uznanie wśród widzów i krytyki na całym świecie. Agnieszka Holland uważa serial Sześć stóp pod ziemią, obok m.in. Rodziny Soprano, za nowatorski w historii telewizji, który przełamał barierę obyczajowego małego realizmu. Holland wskazuje także na większą oryginalność i wartość artystyczną tych seriali, wobec innych kontrowersyjnych i odważnych produkcji, jak Seks w wielkim mieście czy Ostry dyżur. Sześć stóp pod ziemią wielokrotnie pojawia się w zestawieniach najlepszych seriali jak i najwybitniejszych finałowych odcinków wszech czasów. Serial skupia się wokół zakładu pogrzebowego "Fisher & Sons", prowadzonego przez Fisherów i opowiada o ich życiu po śmierci głowy rodziny. Akcja filmu dzieje się we współczesnym Los Angeles. Tytuł ozna…