Przejdź do głównej zawartości

Faraon Tutanchamon był ojcem bliźniaczek

Dwa zmumifikowane płody odkryte w grobowcu egipskiego faraona Tutanchamona to bliźniaczki, zapewne jego córki - uważa brytyjski prof. Robert Connolly. Ten naukowiec, zajmujący się analizą grobowca najsłynniejszego egipskiego faraona, twierdzi, że wstępne badania zmumifikowanych, martwych od urodzenia noworodków wskazują, iż Tutanchamon mógł być ojcem obu dziewczynek. Wyniki swych badań brytyjski uczony zaprezentował właśnie na egiptologicznej konferencji na Uniwersytecie w Manchesterze. - Noworodki w grobowcu to zapewne bliźniaczki, pomimo wyraźnej różnicy rozmiarów. To pasuje do tezy, że ich matką była młodziutka Anchesena-mon, żona Tutanchamona - uważa prof. Connolly, który szczątki słynnego faraona zbadał już w latach 60. - Większy ze zmumifikowanych płodów zbadałem w 1979 r. Określiłem jego grupę krwi i porównałem z grupą krwi faraona, którą poznałem jeszcze w 1969. Wyniki potwierdziły, że większy płód istotnie mógł być córką Tutan-chamona. Dziś uważam, że oba noworodki były jego córkami. Co więcej, to bliźniaczki. Według prof. Connolly'ego odkrycie rzuca nowe światło na losy słynnego króla Egiptu, pozwoli także uzupełnić jego drzewo rodowe. Oba płody przechowywane są na wydziale medycyny Uniwersytetu w Kairze od 1922 r., kiedy archeolog Howard Carter odkrył je w grobowcu 18-letniego faraona w Dolinie Królów w Luksorze. Szacuje się, że mniejsze dziecko przyszło na świat w piątym miesiącu ciąży, a większe - między siódmym a dziewiątym miesiącem. Egiptolodzy od dawna zastanawiali się, czy były to dzieci Tutanchamona, czy też obecność noworodków w grobowcu symbolizowała nadzieję na no-we życia po śmierci. Definitywna odpowiedź jest blisko, bo mumie płodów niebawem zostaną przebadane tomografem, a także przejdą testy DNA, które określą ich potencjalne choroby genetyczne oraz stopień pokrewieństwa z Tutanchamonem. Wyniki testów będą znane w grudniu. - Jesteśmy bardzo dumni, że możemy gościć u nas profesora Connolly'ego, który dokonał tego nieprawdopodobnego odkrycia - powiedziała dyrektor konferencji egiptolog Rosalie David z Uniwersytetu w Manchesterze. - Tutanchamon jest niezwykle ważną postacią dla egiptologii. Grobowiec i mumia tego fascynującego władcy dostarczyły nam bardzo wielu informacji o życiu w starożytnym Egipcie. I zanosi się, że jeszcze nieraz będą dla nas źródłem wiedzy o kraju faraonów. W konferencji uczestniczy ponad 100 delegatów z 10 krajów. Tym razem głównym tematem spotkań są dwa elementy praktyk medycznych w starożytnym Egipcie: farmacja i medycyna.

(z Polska The Times)

Blacque M.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Motywy filmowe: dziennikarstwo

Jakiś czas temu zostałam wytypowana przez Arkadiusza  do zabawy w motywy filmowe, zainicjowanej przez FILM Planeta. Moim zadaniem jest podanie siedmiu tytułów krążących wokół tematyki dziennikarstwa, cóż przyznam się że miałam malutkie kłopoty w wyborze, ale ostatecznie jako tako dałam sobie radę.

Prywatnie sama od czasu do czasu pracuję jako wolny strzelec i w przyszłości marzy mi się stała współpraca z Andy Warhol's Intervievlub iD lub lub lub, pod tym względem jestem jeszcze niezdecydowana. Zanim to jednak nastąpi mam masę czasu do ćwiczenia, ćwiczenia i kontynuacji swojej samotnej nauki (jestem raczej samoukiem, źle się czuję w grupie). Póki co delektuję się każdym malutkim sukcesem i udowadnianiem temu i owemu, że dyplom to nie wszystko.

No właśnie ilu jest dziennikarzy, absolwentów szkół dziennikarskich, bądź też takowych studiów? Dużo? Raczej mało... czy to dobrze? Sądzę, że jest to raczej temat na osobny mini artykuł, nieprawdaż?

No to wróćmy do rzeczy. Dwa słowa klucz: F…

Renato Casaro

To jak końcu: szczęście jest czy nie jest za górami?

Nowe dzieło, mało znanego rosyjskego reżysera Aleksandr'a Veledinsky'ego pojawiło się na scenie bez fajerwerków i równie cicho z niej zeszło. Dopiero po paru miesiącach od premiery Geograf Globus Propil zaczął zbierać pozytywne recenzje i uznanie kinomanów, którzy tłumnie zaczynają skupiać się na nowym kinie rosyjskim, a jest tam w czym wybierać.

Viktor Sluzhkin jest już nie młodym wykształconym biologiem, który częstko zagląda do kieliszka. Nic w jego życiu nie jest takie jak to sobie niegdyś wymarzył, o czym mu ciągle jego piękna żona przypomina.

Za górami nie ma szczęśca o czym główny bohater już na początku filmu się przekonał, to może spróbujemy go poszukać przed górami?

Mimo braku dyplomu z pedagogiki Viktorowi w końcu udaje się dostać pracę w szkole, gdzie dzieciaki robią co chcą i jak chcą. Mało tego zamiast biologii, ma uczyć geografii, bo to przecież to samo wg słów dyrektora. 

Akcja Geografa rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: prywatnej i zawodowej. Domowe Proble…